Tillykke til Giersings

Tillykke til Giersings

NM I SKOLESKAK

Det blev til dobbelt op på metal for Giersings Realskole, da deres skarpeste skakhjerner kæmpede om det Nordiske Mesterskab i skoleskak i Helsinki i Finland. Både U17- og U13-holdet leverede imponerende præstationer og sikrede sig hver især en sølvmedalje efter en tæt og nervepirrende turnering.

Giersings U17-hold gik ind til turneringen som tredobbelte regerende nordiske mestre, og selvom de ikke at tabte en eneste kamp, løb Sverige dog med sejren, da de vandt flest partier samlet. For U13-holdet var det Norges Slemdal Barneskole, der løb med guldet, mens Giersings spillede sig til en solid andenplads.

Det er faktisk kun sket én gang før, at en skole har vundet to sæt medaljer til NM i skoleskak. Og første gang var det også Giersings Realskole i 2023 på Island.

NM i skoleskak afholdes hvert år for de skoler, der har vundet deres nationale holdmesterskab. Hver skole sender fem spillere afsted på hvert hold, og der spilles fem runder i alt.

Det danske holdmesterskab i skoleskak blev afholdt den 5. april 2025 på Bakkeskolen i Kolding, hvor 185 spillere fordelt på 42 hold dystede om titlerne og de flotte vandrepokaler.

Stort tillykke til Giersings Realskole for den flotte nordiske placering!

Vil du også spille med i mesterskaber? Så hold øje med Skoleskak.dk/kalender, hvor du kan finde datoer og invitationer til Hold-DM, Pige-DM, DM i Skoleskak & Læringsfestival samt alle kvalifikationsstævner.

Næste mesterskab er allerede den 28.-30. november, hvor vi holder DM i Skoleskak & Læringsfestival.

Se resultaterne for NM i skoleskak her

Støt Dansk Skoleskaks arbejde med at spille hjernen stærk hos børn og unge.

Caroline Fredensborg
caroline@skoleskak.dk


Live Chat