Prøv Raindropchess til DM2011

Prøv Raindropchess til DM2011

Dansk Skoleskak har, som de første i Skandinavien, importeret den alternative skakversion Raindropchess, der er udviklet i Holland.

Spillet tilfører et tilfældighedselement til det traditionelle skakspil, og selvom det måske kan lyde skræmmende for garvede spillere, så er det faktisk rigtig sjovt og lærerigt. Det synes skakeleverne i hvert fald i henholdsvis Allerød og Øbro Skoleskak, der har prøvet det nye spil.

Generelt syntes børnene at reglerne hurtigt var lært, og at spillet var sjovt som et supplement til almindelig skak. Børnene fik også hurtigt øjnene op for de strategiske elementer i spillet: Udvikling af egne brikker, slutspilteori og kongens sikkerhed. Og med tilfældighedselementet, har nye i skoleskakkens verden flere chancer for at være med.

Martin Reib Petersen fra Øbro Skoleskak siger: ‘Jeg synes Raindropchess virker spændende og interessant, og som et udmærket supplement til børn der endnu ikke har den store erfaring med rigtig skak. Reglerne er lette at forstå, navnlig hvis børnene har erfaring med andre brætspil end skak.’

På Skakshoppens stand under DM i Odense i den kommende weekend, vil man kunne spille Raindropchess. Her kan man lære brikkernes gang og der vil også være mulighed for at købe det. Kommer du ikke til DM kan du let bestille det via www.skakshoppen.dk.

Spillet få i tre forskellige versioner, og kan også prøves online her.

Vi ses til DM i Odense!

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat