Landsfinalen styrker sammenhold

Landsfinalen styrker sammenhold

Thorbjørn Bromann er skoleskakansvarlig på Langhøjskolen i Hvidovre. Han fortæller her lidt om hvordan det var for ham selv og hans elever at deltage i Landsfinalen til Skolernes Skakdag 2022.

”Vi havde 32 elever med fra Langhøjskolen. Turen startede kl. 6.00 fra skolens parkeringsplads og vi var hjemme igen kl. 19.00 med en flok meget glade og trætte børn.

Vi har obligatorisk skoleskak på skemaet hver uge i 0.-2. klasse, så vi havde især mange med fra de årgange (bl.a. 10 elever fra 0. klasse). Havde vi haft 100 pladser, så havde vi formentlig også kunne besætte dem, da der var mange andre elever på skolen, som gerne ville have været med.

Alle vores 32 elever og de medrejsende forældre syntes bagefter, at det havde været en fantastisk dag. Rejsen, skakturneringen, sammenholdet, Mika og Tobias, præmieoverrækkelsen og det store arrangement i det hele taget var en dejlig oplevelse for alle deltagende.

Landsfinalen er et højdepunkt for de fleste elevers skoleskaktid indtil videre. Det giver dem endnu mere lyst til at spille mere, så de måske kan komme med igen til næste år. Vores hold var blandet på tværs af mange årgange og nu kender eleverne hinanden. Efter hjemkomsten har eleverne efterlyst flere turneringer, så de vil helt sikkert afsted igen.

Næsten alle kommer sikkert til at spille Hvidovremesterskaberne i Skoleskak til oktober, hvor vi dyster mod kommunens andre skoler. At være afsted til Landsfinalen og Hvidovremesterskaberne giver et fantastisk sammenhold, som smitter af, når vi er hjemme igen på skolen. Mange af eleverne kommer også jævnligt forbi skolebiblioteket, hvor man i 10-frikvartererne kan spille skoleskak eller kortspillet “SET”.

Selvom det langt fra er det vigtigste til Landsfinalen, så går eleverne meget op i om vi kan vinde en præmie. Da turneringen var slut troede vi ikke, at vi ville få præmie, selvom vi havde mange gruppesejre, så det var en kæmpe oplevelse og overraskelse, at vi blev kaldt op til scenen for at få overrakt de flotte præmier for 3. pladsen. Det blev der snakket om hele busturen hjem, hvor humøret i år var ekstra højt.”

Andreas Jacobsen
Andreas@skoleskak.dk


Live Chat