Julestævne på Verninge Skole

Julestævne på Verninge Skole

verningejulestævneDen 12. december valfartede ikke mindre end 58 spillere fra børnehaveklasserne til 7. klasse til den lille og julepyntede Verninge Skole på Midtfyn.

Heraf ikke færre end 37 fra værtsskolen – og 7 nye talenter fra Vissenbjerg. Dermed fik ca 35 spillere i alt deres turneringsdebut.

De gjorde det alle rigtig flot, det samme gjorde de aktive skakansvarlige på skolen. Bl.a. stod skolens 6. klasse for bagværk og lækkerier til forældrekaffebordet og til salg i boden.

Verninge Skole er både med i KISS ‘Kvalitet i Skoleskak’-projektet samt aktive på den fynske “lørdags-skak-arena” med op mod en halv snes deltagere i OM, FM, KM – og med en enkelt deltager ved DM i Ollerup.

Resultatliste Verninge Skoles Julestævne i skoleskak 12. dec. 2015

Gruppe 1:

  1. Mikkel S. Hansen, Svindinge 18 points – max.
  2. Adam Christensen, Hågerup 12
  3. Christians Ringsmose, Odense 12
  4. David Tran, Odense 12
  5. Søren Christensen, Krarup 10
  6. Johannes Jørgensen, Verninge 8

Gruppe 2:

  1. Malthe Mlynek, Verninge 15 points  – vandt finalekampen over Huong
  2. Huong Mai, Verninge 16
  3. Nikolaj Kruse, Krarup 15
  4. Mads Therkildsen, Verninge 10
  5. Freja Bønnelykke, Verninge 10
  6. Magnus Nørregaard, Verninge 6

Gruppe 3:

  1. Mikkel Løftgård, Odense 18 points  –  max.
  2. Kasper Kruse, Krarup 14
  3. Sofie Møller-Madsen, Verninge 14
  4. Jonas Borgstrøm, Verninge 9
  5. Jonas Grenild, Verninge 10
  6. Albert Baccaro, Verninge 7

Gruppe 4:

  1. Kristian Brems, Verninge 16 points
  2. Christoffer Kristiansen, Verninge 14
  3. William Hansen, Verninge 14
  4. Andreas Rask, Krarup 12
  5. Oliver Stampe, Verninge 10
  6. Oscar Lindegaard, Verninge 6

Gruppe 5:

  1. Malthe Bønnelykke, Verninge 16
  2. Marius Jørgensen, Verninge 16
  3. Philip Petersen, Verninge 13
  4. Tobias Emil Jørgensen, Verninge 9
  5. Jannick Houmark, Verninge 11
  6. Johanne Ditlevsen, Verninge 7

Gruppe 6:

  1. Patrick Bech, Verninge 18 points  –  max.
  2. Emil Skov, Verninge 14
  3. Emil Møller-Madsen, Verninge 13
  4. William Rasmussen, Verninge 11
  5. Oliver Andersen, Verninge 10
  6. Oliver Mogensen, Verninge 6

Gruppe 7:

  1. Jannick Skrynik, Verninge 18 points  –  max.
  2. Nanna Mørkhøj, Verninge 11
  3. Mathilde Rosenkjær, Verninge 12
  4. Cecilie Bech, Verninge 11
  5. Oliver Aaholm, Vissenbjerg 10
  6. Signe Jensen, Verninge 10

Gruppe 8:

  1. Lukas Kruse, Krarup 17 points
  2. Lea Vendelboe, Nr. Aaby 16
  3. Markus Foss, Vissenbjerg 16
  4. Malthe Irring, Vissenbjerg 14
  5. Katja Jørgensen, Vissenbjerg 12
  6. Tristan Borgstrøm, Verninge 11
  7. Lauge Range, Vissenbjerg 10
  8. Agnete Grenild, Verninge 10
  9. Christian Hansen, Verninge 8
  10. Markus Rask, Krarup 6

Gruppe 9 (bondeskak):

  1. Anna Falk, Vissenbjerg 27 points
  2. Ida Falk, Vissenbjerg 25
  3. Lærke Jensen, Verninge 26
  4. Kathrine Bruntse, Skt. Klemens 22
  5. Caroline Bruntse, Skt. Klemens  23
  6. Mads Emil Bønnelykke, Verninge 21

Det blev til 5 kampe til hver samt én finalekamp til alle.

Derfor kan pointtallene se lidt forkerte eller skæve ud . Man har fået 3 points for vunden kamp, 2 for remis og 1 for nederlag.

Bemærk også, at gruppe 8 som den eneste spillede monrad – og med korrektion.

Glædelig jul ønsker Mogens Keinicke, Fyns Skoleskak – og dagens turneringsleder .

Tak til den fine beretning fra Mogens.

Spørgsmål? Kontakt din lokale skoleskakkreds fyn@skoleskak.dk / 3049 0580.

Katrine Winther Nielsen
katrine@skoleskak.dk