GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

DANSK SKOLESKAK ØNSKER ALLE GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR
Et nyt år nærmer sig, og det er tid til at se tilbage på det, der er gået. Herfra skal der først og fremmest lyde en særlig tak til alle jer, der på den ene eller anden måde har bakket op om Dansk Skoleskak og gjort en forskel for børn og unge landet over i løbet af 2018.

Stadig flere engagerer sig i skoleskak, som mange steder nu ikke blot er et valgfrit tilbud, men obligatoriske skematimer, fx som understøttende undervisning, matematik eller timer, der skal styrke elevernes koncentrationsevne.

Hos Dansk Skoleskak glæder vi os over udviklingen og håber, at endnu flere kommer med på ’Skoleskakrejsen’ i 2019, hvor de lokale skoleskaktilbud udvikler sig fra ildsjæle til undervisningsteams, da det er med til at sikre kvalitet og systematik, så skoleskak også findes om 5, 10 og 20 år.

NYE INDSATSER
I 2018 søsatte vi speciallæringsindsatsen SFA – Skoleskak For Alle. I alt 53 skoler, støttet af Egmont Fonden og Dansk Skoleskak, arbejder med særligt inkluderende læringsaktiviteter med skoleskak. SFA matcher skoleskaks DNA om at hjælpe flere børn og unge til et liv med læring og uddannelse.

Som en del af SFA har over 230 lærere og pædagoger været på skolebænken hen over efteråret. Støttet af en ny læringsplatform, supervision og mere kompetenceudvikling bliver det spændende at følge SFA i 2019 og 2020, og se hvordan indsatsen gør en konkret forskel ude på skolerne.

FLAGSKIBENE SEJLER STADIG
Organisationens stævneudvalg med flere talentfulde unge ledere var igen i 2018 garant for et velbesøgt Pige-DM i Horsens, Hold-DM i Nykøbing og DM & Læringsfestival i Ollerup.

Vores skoleskakblad kom i 2018 til numerolog og fik en makeover, så vi nu har et magasin, der udkommer 3 gange om året.

REKORD TIL SKOLERNES SKAKDAG OG LANDSFINALEN
Hele 47.921 elever fra 284 skoler deltog i hjernens årlige motionsdag d. 9. februar 2018, med officiel åbning på Præstemoseskolen i Hvidovre ved Venstres skoleordfører Anni Matthiesen og bestyrelsesmedlem Christine Antorini. Med det flotte deltagerantal blev der igen slået rekord – også til Landsfinalen med 1.208 deltagere – det højeste antal til et skak- eller skoleskakstævne nogensinde i Danmark.

2019
2019 byder igen på National Vidensdag – i år d. 10. maj i Odense – efterfulgt af Årsmødet, som er Dansk Skoleskaks øverste organ, og som bl.a. vælger bestyrelse og stævneudvalg. Vi har mange andre spændende ting i vente i 2019, som vi ser frem til at fortælle mere om i det nye år.

Her på kanten af 2018 skal der lyde en særlig tak til alle jer, der rundt omkring på skolerne bidrager til, at elever kan træne ro, koncentration og fordybelse med skoleskak, støtter op om læringsaktiviteterne som frivillige, er kunder i skakshoppen.dk eller støtter organisationen via skoleskak.dk/stot.

Også tak til jer, der i årets løb har deltaget i Skoleskaklærer-uddannelsen® og kompetenceudviklingsforløb rundt omkring i landet og vist vejen til øget læring for både børn og voksne.

NYTÅRSKUR
Onsdag d. 16. januar 2019 fra kl. 16-18 slår vi dørene op til Landskontoret og inviterer nye som gamle venner af organisationen til nytårskur. Vi byder på bobler, kanapeer, et tilbageblik på 2018 og et kig på 2019. Adressen er Snaregade 10A, 3. sal, 1205 KBH. K. Tilmeld dig her, senest d. 10. januar.

Vi håber, du har lyst til at kigge forbi og skyde det nye skoleskakår i gang sammen med os.

Glædelig jul og godt nytår.

Morten Rud Pedersen, Formand og Mads Jacobsen, Generalsekretær

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat