Beretning: Vidensdag i Randers

Beretning: Vidensdag i Randers

Tirsdag den 26. september var 10 lærere og pædagoger samlet i Læringscenter Randers til Lokal Vidensdag om Skoleskak. Der stod vidensdeling, netværksdannelse på tværs af skoler og seneste nyt som skoleskak på programmet.

Til at facilitere dagen var Dansk Skoleskaks programleder for læring, Mikkel Nørgaard samt læringskonsulent, David Christophersen taget til Østjyllands næststørste by. Her fremlagde de blandt andet Dansk Skoleskaks nyeste læringsindsatser og koncepter og fortalte, hvordan kursister fra de såkaldte KAS-uddannelser (Kompetenceudvikling Af Skoleskaklærere) – der en del af det samme tværkommunale projekt (KAS-projektet), som de lokale vidensdage udspringer af – har arbejdet med interessante pædagogiske projekter om skoleskak.

En af deltagerne på vidensdagen i Randers var Joakim Bødker Andersen, der er pædagog på Vestervangsskolen. Her arbejder de bl.a. med skoleskak som et frivilligt tilbud til eleverne efter skoletid i skolens SFO, hvor de afholder “Skoleskakcafé”, der både byder på en konkurrence i skoleskak og bondeskak til de elever, der bare vil træne, samtidig med de har det det sjovt.

“Sidste år var vores Skoleskakcafé meget populær, og der kunne nemt komme mellem 40 og 45 elever hver gang,” fortæller Joakim Bødker Andersen, der er en ud af to pædagoger, som står for caféen.

Joakim Bødker Andersen fortæller, at den lokale vidensdag om skoleskak i Randers har genopfrisket, hvordan skoleskak kan bruges i undervisningen.

“Vi afsluttede vores forløb med skoleskak til påske, så det var rart at få genopfrisket noget af det skakfaglige, inden vi igen skal igang,” siger den 30-årige pædagog og understreger, at især det at møde andre lærere og pædagoger, der anvender skoleskak i undervisningen, har store fordele.

“Det har meget stor værdi at møde kollegaer, der også bruger skoleskak. Så kan vi dele erfaringer og kender hinanden på forhånd, hvis vi engang skal lave et samarbejde på tværs af skolerne i kommunen.”

Sidste år var vores Skoleskakcafé meget populær, og der kunne nemt komme mellem 40 og 45 elever hver gang

De lokale vidensdage afholdes i de kommuner, der deltager i Dansk Skoleskaks KAS-projekt, men fagprofessionelle fra skoler i andre kommuner kan også deltage. Udover i Randers, der var vært for årets tredje lokale vidensdag, er der i denne uge også blevet afholdt lokal vidensdag i Silkeborg, og onsdag den 27. september går turen til Horsens. I løbet af efteråret afholdes de resterende fem lokale vidensdage rundt omkring i landet.

Du kan se, hvornår der er Lokal Vidensdag om Skoleskak i en kommune nær dig i Dansk Skoleskaks kalender. Husk, deltagelse er helt gratis og inklusiv forplejning.

Den 18. maj næste år afholdes der National Vidensdag om Skoleskak, hvor fagprofessionelle fra hele landet samles til oplæg og debat om skoleskak. Book en plads allerede nu!

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat