Solskin og skoleskak

Solskin og skoleskak

SOLBESKINNET HOLD-DM I NYKØBING FALSTER

Sophieskolen i Nykøbing Falster var i weekenden vært for Hold-DM 2018, hvor 200 skoleskakspillere, fordelt på 44 hold, skulle kæmpe om titlen som Danmarksmester i skoleskak for hold. Det blev til i alt 1.672 spændende skakpartier.

Det var en weekend præget af godt humør, båret frem af de mange gode skakpartier, men også vejrgudernes gavmildhed. De 350 deltagerne inkl. ledere og familie nød det dejlige solskinsvejr i de flotte rammer omkring Sophieskolen.

BILLEDER

Foto: Cara O’Driscoll ©

RESULTATER

Der skulle findes en Danmarksmester i fire grupper: Å-gruppen (spillere fra forskellige skoler, 0.-10. klasse), A-gruppen (0.-10. klasse), B-gruppen (0.-6. klasse) og C-gruppen (0.-3. klasse). C-rækken blev efter seks partier delt op i to finalegrupper, C1- og C2-rækken, hvor vinderen af C1-rækken vandt titlen som Danmarksmester og får dermed sit skolenavn indgraveret på vandrepokalen.

De tre bedste hold fra hver gruppe vandt udover en pokal, en række forskellige præmier. Derudover var der præmier til topscorerne fra alle grupper.

Å-rækken

  1. Frem Skakskole, 28 point
  2. Skak For Sjov Skakskole, 21,5point
  3. Skive Skakskole, 9,5 point

B-rækken

  1. Tranegårdskolen, 42 point
  2. Præstemarkskolen, 29,5 point
  3. Køge Private Realskole, 27,5 point

C2-rækken

  1. Skolen på Grundtvigsvej, 33 point
  2. Peterskolen, 27 point
  3. Strandskolen, 24 point

A-rækken

  1. Skolen på Nyelandsvej, 27,5 point
  2. Køge Private Realskole, 25 point
  3. Virupskolen, 24,5 point

C1-rækken

  1. Køge Private Realskole, 34,5 point
  2. Hornslet Skoleskak, 33,5 point
  3. Ådalens Skole, Frederikssund, 29,5 point

TOPSCORER

Å-rækken

Bræt 1:         Albert Mechlenburg Møller, Frem Skakskole, 5 point

Bræt 2:         Jonathan Roed Jacobsen, Frem Skakskole, 6 point

Bræt 3:         Bastian Kehrer, Frem Skakskole, 5 point og Jens-Corneliu Hansen, Skak For Sjov Skakskole, 5 point

Bræt 4:         Elias Roed Jacobsen, Frem Skakskole,6 point

B-rækken

Bræt 1:         Simon Ehrenreich, Præstemarkskolen, 9 point

Bræt 2:         Andreas Cort Hansen, Tranegårdskolen, 8 point

Bræt 3:         Valdemar Engkær, Peterskolen, 7 point

Bræt 4:         Daniel Cort Hansen, Tranegårdskolen, 7 point

A-rækken

Bræt 1:         Andreas Skovgaard, Skolen på Nyelandsvej, 5,5 point

Bræt 2:         Rasmus Tønnesen, Køge Private Realskole, 4,5 point og Jakob Svenningsen, Vestfjendsskolen, 4,5 point

Bræt 3:         Svante Juul Ellemand, Virupskolen, 5 point

Bræt 4:         Kishishiro Kræmmer, Skolen på Nyelandsvej, 6 point

C1-rækken

Bræt 1:         Noa Sinding, Hornslet Skoleskak, 12,5 point

Bræt 2:         Max Kaarber, Ådalens Skole, Frederikssund, 12 point

Bræt 3:         Isak Brintlev, Køge Private Realskole, 9,5 point

Bræt 4:         Hjalte Bille, Langelinieskolen, 10 point

C2-rækken

Bræt 1:         Josias Kaarby, Peterskolen, 10 point og Ole Zeuthen, Skolen på Grundtvigsvej, 10 point

Bræt 2:         Sarah Jeppesen, Peterskolen, 6,5 point

Bræt 3:         Lukas Rodriquez, Skolen på Grundtvigsvej, 10 point

Bræt 4:         Laurits Gadegaard, Virupskolen, 7 point

SPØRGSMÅL?

Kontakt stævneleder, Lisa Havshøj på lisa@skoleskak.dk, +45 2083 7584

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk