Pølsebrikker og bræt uden felter

Pølsebrikker og bræt uden felter

lejrePølsebrikker og bræt uden felter? Det lyder skørt, og det var det måske også. Læs med herunder.

Onsdag den 6. juli var friske skoleskakbørn inviteret til Sagnlandet Lejre for at deltage i DR Ultras Sommer Summarum. Det var Jens Bo Hansen fra Roskilde Skakskole der stod for kontakten, og han var såldes draget med børnene til Lejre.

Pølsebrikker og bræt uden felter
af Jens Bo Hansen,  Roskilde Skakklub

“7 af vores skoleskakspillere (Noah, Gustav, Anton, Anton, Victor, Rasmus og Sofus) brugte det mest af morgenen og formiddagen onsdag den 6. juli i Sagnlandet, der ligger ved Lejre.

Sagnlandet består af en række oldtidssamfund, men det var nu ikke det primære mål med at stå tidligt op og drage dertil. Nej, målet var Sommer Summarum, som holder til i Sagnlandet i denne uge. Og det var endnu bedre end det, fordi vi var blevet inviteret til at deltage i programmet – nemlig den del der hedder Kaos-teltet. Vi mødtes ved Sagnlandet kl. 7.30 i øsende regnvejr, så vi blev inviteret på morgenmad i Sommer Summarum-bussen. Herfra blev vi fulgt til optagelsesstedet – og så fik drengene lov til at opleve, hvad der skal til for at komme i fjernsynet. Rigtig god tålmodighed.

Vi blev instrueret i vores del af programmet, og så ventede og ventede og ventede vi. Til sidst kom Bubber forbi med konkurrencen for at ringe en seer op og spørge hvad hun/han havde set, mens der blev filmet inde i Kaos-teltet. Hun/han og alle andre seere havde oplevet, at drengene spillede normalt, spillede med cocktailpølser, spillede på et blåt bræt uden felter og flyttede rundt med store skakbrikker. Efter ca. 30 sekunders TV-optræden var det hele overstået. Det havde været en fantastisk TV-debut for drengene, der gjorde det rigtig godt alle sammen”.

Tak til Jens for beretningen. Se indslaget fra Sommer Summarum (ca. 26 minutter inde).

Rigtige skakbrikker og brætter med felter kan købes på Skakshoppen.dk.

Spørgsmål? Kontakt Roskilde Skakskole eller din lokale skoleskakkreds.

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat