NM 2015 på Færøerne

NM 2015 på Færøerne

IMG_9926_jonasFredag den 13. februar til søndag den 15. februar afholdes det individuelle Nordisk Mesterskab i skoleskak. Arrangementet afholdes på skift mellem de nordiske lande, og i år går turen til Færøerne, nærmere bestemt Klaksvik. Klaksvik er Færøernes næststørste by og er placeret på øen Eysturoy. Indbyggertallet er beskedne knap 4700.

De 10 deltagende spillere er kvalificerede ved at blive Danmarksmester og nummer 2 ved DM i Skoleskak i november 2014. På forhånd ser mulighederne for gode placeringer gunstige ud.

Følgende spillere deltager:

Gruppe A – 12. deltagere

  1. Viktor Haarmark Nielsen
  2. Rasmus Thøgersen

Gruppe B – 12. deltagere

  1. Jesper Søndergaard Thybo
  2. Mikkel Manosri Jacobsen

Gruppe C – 12. deltagere

  1. Sophus Mechlenburg Møller
  2. Bjarke Hautop Kristensen

Gruppe D – 12. deltagere

  1. Nicolai Kistrup
  2. Filip Boe Olsen

Gruppe E – 12. deltagere

  1. Jonas Bjerre
  2. Nienke van den Brink

Sidste år under optimale rammer på hjemmebane i Billund fik vi 2 Nordiske Mestre og blev nummer 2 i holdkonkurrencen. Årets danske deltagere håber at kunne gentage sidste års fine resultater.

Den samlede danske delegation er på 17 deltagere. Mads Boe er rejseleder og træner for de unge talenter på turen.

Spørgsmål? Kontakt Mads Boe, boe@skoleskak / 2324 1560.

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat