CHESS CONFERENCE

CHESS CONFERENCE

Fra fredag til søndag er det tid til den årlige London Chess Conference, hvor 120 deltagere fra 23 lande mødes til en spændende weekend i skakkens tegn.

Fra Dansk Skoleskak deltager læringschef Mikkel Nørgaard og generalsekretær Mads Jacobsen, som vil dele ud af den viden og de særlige metoder, vi har udviklet i Dansk Skoleskak.

Mikkel og Mads vil blandt andet fortælle om effekterne af SFA – Skoleskak For Alle® (som vi laver sammen med Egmont Fonden), udveksle erfaringer og drøfte potentialerne inden for ’21th century skills’, matematik, mental sundhed og STEM (Science, Technology, Engeneering & Mathematics). Du kan læse mere om konferencen her.

Det bliver interessant at høre, hvad vores skoleskak-delegation har med sig hjem. Er du nysgerrig og søger ny viden, behøver du dog ikke at haste til London. Dansk Skoleskak holder sin egen årlige videnskonference for skole- og læringsfolk – National Vidensdag om Skoleskak. I år foregår det 15. maj i Aarhus. Se mere, og book plads her.

Hent en flyer om National Vidensdag her, eller bestil gratis infomateriale om skoleskak via Skoleskak.dk/info.

Stormester og radiovært Lars Schandorff i dyst mod en brav lærer ved National Vidensdag, 10. maj i Odense.

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat