Hold DM i Skoleskak: Vinderne er fundet

Hold DM i Skoleskak: Vinderne er fundet

I weekenden har 200 unge skak-entusiaster været samlet på Haderslev Realskole til et veritabelt skak-marathon. Alene lørdag spillede de unge mennesker 9 timers skak.

Arrangementet på Haderslev Realskole med indkvartering og forplejning er forløbet over al forventning. Især lyder tilbagemeldingerne fra deltagerne, at forplejningen har været i top. Børnene og de unge havde lørdag aften mulighed for at komme i svømmehal og spille indendørs fodbold, så man var klar til søndagens strabadser ved skakbrætterne.

Resultaterne af Hold DM i Skoleskak på Haderslev Realskole 2003 blev:

A-rækken: Parkskolen fra Struer mestre!

Parkskolen beviste endnu en gang, at de er i en klasse for sig. De var i realiteten mestre inden sidste runde. En flot præstation af Struer-holdet, der således kunne køre hjem med endnu en pokal.

På anden pladsen kom Jetsmark, der med en fantastisk slutspurt spillede sig forbi konkurrenterne og løb med sølvet på en hårfin afgørelse foran Kjellerup på grund af indbyrdes opgør. Det var tæt, meget tæt!

B-rækken: Zahles tog guldet!

B-rækken blev disse Danmarksmesterskabers gyser! Kampen i toppen mellem Zahles Gymnasium og Parkskolen var benhård, og også kampen om de efterfølgende pladser var helt åben før sidste runde. Det endte med en sejr til Zahle efter en utrolig spændende afslutning. Først i det allersidste parti var sagen klar, og Zahle endte blot ½ point foran Parkskolen med Jetsmark på 3. pladsen.

G-rækken: Middelfart Gymnasium mestre!

Sidste match i gymnasierækken mellem Haderslev Katedralskole og Middelfart Gymnasium endte med en sikker 5-0 sejr til fynboerne, der dermed sikrede sig titlen som Danmarksmestre i flot stil. Det er dejligt at se så mange piger i G-rækken, som oven i købet giver drengene en lærerstreg. Det gjorde ikke mindst fynboerne Marie Frank og Sara Nielsen, der blev topscorer på bræt 2 og 4..

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat