Forrygende familieskaklejr i Slesvig

Forrygende familieskaklejr i Slesvig

tn_1 (69)Kursuscenter Christianslyst i Slesvig dannede i weekenden ramme om Dansk Skoleskaks familieskaklejr 2013. Det var fjerde gang i træk, lejren afholdtes i det nordtyske, og når vejret som i denne weekend viser sig fra sin pænere side kan man ikke forestille sig smukkere omgivelser.

Godt 70 personer fordelt på 18 familier deltog på lejren – og for flere af familierne er det blevet en fast sommertradition at deltage.
Det sociale samvær var i højsædet – både ved skakbrætterne og udenfor – og lejren bød i år på en populær blanding af velkendte indslag og nye aktiviteter.

Den traditionelle lejrturnering såvel som skoleskak-undervisningen lørdag/søndag havde deltagelse af godt 30 børn, ligesom simultanforestillingen om lørdagen vanen tro var velbesøgt af både børn og voksne.

Nyt på programmet var teambuilding-konkurrencen ”Familieaktivitet”, hvor familierne blev sat sammen i par og dystede mod hinanden i forskellige samarbejdsdiscipliner. Der var motion for både krop og hjerne – familien Kubwira klarede sig allerbedst og hjemtog 1. præmien på fire biografbilletter.

Dansk Skoleskak takker de deltagende familier for dejligt samvær og godt humør gennem hele weekenden og glæder os til se endnu flere skoleskakfamilier til næste år.[nggallery id=149].

Mikkel Norgaard
mikkel@skoleskak.dk


Live Chat