Brug låget på Skolernes Skakdag

Brug låget på Skolernes Skakdag

De første aktivitetslederkurser er afholdt, mens lærere fra Fyn, Ringkøbing og Viborg skal på aktivitetslederkursus i de kommende dage.

På aktivitetslederkurset bliver lærerene bl.a. introduceret til kampagnen “Brug låget! – Det skal være sjovt at blive klogere!”, et nyt spændende samarbejde som Dansk Skoleskak indledte med Mejeriernes Skolemælksordning 1. januar 2013. Kampagnen skal motivere endnu flere elever til at spille skoleskak.

Skoler der får Skolemælk har allerede fået tilsendt 12 skakbrætter, skakklistermærker, lærervejledninger og plakater, som kan bruges i undervisningen, frikvartererne og på Skolernes Skakdag den 8. februar. Se mere om “Brug låget!” kampagnen og download flere materialer på skoleskak.dk/play.

Har I gode billeder og historier om jeres brug af materialerne fra ”Brug låget!” kampagnen modtager vi dem med glæde på skolemaelk@skoleskak.dk. Måske I har gode ideer, der kan inspirere andre?

Mange skoler informerer forældrene om skolens deltagelse i Skolernes Skakdag via ForældreIntra, hvor følgende tekst kan kopieres og bruges som info:

Skolernes Skakdag på vores skole!
Fredag den 8. februar 2013 deltager vores skole sammen med 100 andre skoler i Jylland og på Fyn i Skolernes Skakdag – en dag i hjernegymnastikkens tegn under mottoet: ”Det skal være sjovt at blive klogere!”

Skolernes Skakdag organiseres af skolens lærere, hvoraf flere har været på kursus og er blevet uddannet ’aktivitetsledere’.

På Skolernes Skakdag lærer eleverne skakspillet at kende og dyster i bl.a. actionskak, der kombinerer skarpe skaktræk med bevægelse. På dagen får eleverne desuden diplom og en særlig Skolernes Skakdag avis fra Politiken med hjem.

Det er Dansk Skoleskak, der sammen med Skolemælk, Politiken, Capital of Children Company og Spar Nord Fonden står bag Skolernes Skakdag. Se www.skolernesskakdag.dk.

Landsfinale i Lalandia
8 interesserede elever har desuden mulighed for at komme på ’Skolens hold’ og repræsentere skolen den 12. april 2013 til Landsfinalen i Skolernes Skakdag i Lalandia i Billund og kæmpe om titlen som ‘Årets Skakskole’ og en pokal bygget af LEGO® klodser. Det er gratis for 8 elever og 2 lærere at deltage, men forældre og medrejsende fans kan også komme med (pris 100 kr. pr. person inkl. frokost).

Da skolen er medlem af Dansk Skoleskak har vores elever mulighed for at deltage i skoleskakstævner og skaklejre, hvis forældrene kan klare transporten. Se mulighederne via www.skoleskak.dk/kalender.

Brug låget!
Her i foråret kører Dansk Skoleskak og Skolemælk en fælles kampagne: ”Brug Låget!”, hvor eleverne kan genbruge lågene fra mælken og designe deres egne skakspil med særlige skakklistermærker. Skakklistermærker, skakbrætter og skakregler kan printes fra www.skoleskak.dk/play.

Skolen har fået tilsendt 12 skakbrætter, skakklistermærker, lærervejledninger og plakater, som vi både bruger på Skolernes Skakdag og i frikvarterne, hvor eleverne også kan spille.

Fokus og koncentration
Vi håber, at skolens forældre tager godt imod, at vi arbejder med skoleskak, da erfaringen fra andre skoler og udenlandske undersøgelser er, at skoleskak kan styrke evnen til at koncentrere sig og holde fokus i længere tid. Hvis Skolernes Skakdag bliver en succes, kan skoleskak måske blive et fast tilbud på skolen næste skoleår.

Se www.skoleskak.dk og www.skolernesskakdag.dk.

Politiken, Skolemælk, Spar Nord Fonden, Capital of Children Company og Dansk Skoleskak står bag Skolernes Skakdag. Se mere om partnerne bag Skolernes Skakdag her.

Mere info om Skolernes Skakdag kontakt Dansk Skoleskak på tlf.: 3049 0580 eller skakdag@skoleskak.dk.

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat