Brug låget! får flere til brættet

Brug låget! får flere til brættet

Brug låget! kampagnen er en succes på mange skoler og flere har allerede sendt billeder ind af elever, der spiller skoleskak med skolemælkslåg.

På Bøgballe Friskole har de oplevet, hvordan de tidligere var begrænset i at spille skoleskak, da der ikke var nok skakspil til alle. Med materialerne fra skolemælk er det nu muligt for hele klasser at spille skoleskak på én gang, og eleverne har nu oven i købet mulighed for at spille actionskak. Kristina Michaelsen, der er lærer på Bøgballe Friskole fortæller:

Skakken har taget vores skole med storm. Vi tilmeldte os Skolernes Skakdag i september, og aktiviteter og spil har siden foregået på ugentlig basis. Da materialet fra Brug låget! kom, var det en super gave! Vi havde ikke spil til en hel klasse, men nu kan alle være med ved et rigtig skakbræt, og actionskak er en reel mulighed.

Skolen har fået den idé at laminere skakmaterialerne, da det forlænger spillets levetid, så endnu flere kan få gavn af det – en idé vi naturligvis kun kan opfordre andre til at tage til sig. Kristina fortæller endvidere om brugervenligheden i de tilsendte materialer:

Det er rigtig godt med så konkrete tiltag: ”Her har I spil, I har regler og inspiration til at gøre andet end det traditionelle skakspil”. Tusind tak! Brug låget er kommet for at blive på reolen!

Vi takker Kristina og Bøgballe Friskole for de fine billeder og historien om, hvordan Brug låget! kampagnen har bidraget til en intensiveret træning forud for Skolernes Skakdag d. 8. februar.

Vi modtager gerne flere historier, erfaringer samt billeder fra brug af skolemælkslågene. Alt sammen sendes til skolemaelk@skoleskak.dk.

For yderligere information om kampagnen kontakt Karen Refer via karen@skoleskak.dk eller på 2143 4034.

Kampagnematerialer kan findes via www.skoleskak.dk/play.

Dansk Skoleskak
info@skoleskak.dk


Live Chat